iRobot Roomba... - Sklep i Serwis iRobot - Autoryzowany parner iRobot Polska

Idź do spisu treści

Menu główne

iRobot Roomba...

Czytelnia

Od Science Fiction do faktów.

Roboty domowe były podstawą science fiction od lat 50-tych.
Czy ich obecność w naszym życiu to fakt, nie fikcja.
Prawdziwe roboty są jedną z największych rewolucji w branży AGD.
Ich poppularność rośnie w zawrotnym tempie równierz w Polsce.
Obecnie iRobot , pionier w dziedzinie robotyki domowej jest ogólnoświatowym liderem w tej branży.
Do chwili obecnej roboty domowe firmy iRobot znalazły blisko 8 milionów nabywców.
Jednak na rynku pojawia się coraz więcej robotów konkurencji.
Dlatego ważne jest abyś zrozumiał w jaki sposób roboty działają i różnice pomiędzy modelami.
Warto poświęcić czas na znalezienie najbardziej odpowiedniego modelu dla siebie.

Różnice: Robot Sprzątający - Tradycyjny Odkurzacz

Tradycyjny odkurzacz workowy z jednej strony wciąga brud, a z drugiej rozpyla go po pomieszczeniach.
Automatyczne odkurzacze samojezdne są idealne dla osób zabieganych, które zmagają się z czasem aby znaleźć chwilkę na utrzymanie swoich podłóg w czystości.
Roboty sprzątające mają za zadanie utrzymać podłogi w czystości, tak aby użytkownik nie musiał używać tradycyjnego odkurzacza.

Zakres obowiązków:

Tradycyjny odkurzacz workowy = zakurzacz
Tradycyjny odkurzacz wodny z separatorem = okresowe generalne porządki
Robot odkurzacz = regularne, codzienne sprzątanie

Wydajność w sprzątaniu

Może swydawać się to oczywiste, ale głównym czynnikiem wpływającym na wybór odkurzacza robota jest to, jaka jest jego skuteczność w sprzątaniu podłóg.

Efektywność sprzątania jest wyznaczana przez wiele czynników, ale przede wszystkim:

1) Pokrycie sprzątanej powierzchni - przez jaką część pomieszczenia przejechał robot-odkurzacz.
2)Skuteczność w zbieraniu zabrudzeń - jak duzo zabrudzeń zostało zebarnych.

Producenci robotów używają różnych sposobów, aby zmaksymalizować skuteczność sprzątania swoich robotów w tych dwóch obszarach z różnym skutkiem.

Fakty iRobot:

Nie ma czegoś takiego jak standardowy pokój, więc iRobot Roomba nie jest zaprogramowany według stałego wzorca, 40 różnych typów zachowania i inteligentne
połączenie czujników z programowaniem sprawiają, że robot dostosowuje się do pomieszczenia niezależnie od tego jaki jest jego rozmiar, czyli ile jest w nim mebli.

Oznacza to, że niezaleznie jaki wielki jest Twój pokój i ile masz w nim mebli iRObot Roomba i tak dokładnie go posprząta.

1) Pokrycie

Są dwa główne sposoby na poruszanie się robota po pokoju:

Adaptacyjny:
Robot posługuje się wieloma technikami sprzątania tak, by najlepiej dopasować się do otoczenia, jeździ po pomieszczeniu kilkukrotnie.

Systematyczny:
Robot jedźi od "ściany do ściany". Automatyczny odkurzacz rozpoczyna cykl czyszczenia w jednym rogu pokoju i kończy w przeciwległym, przejeżdża tylko raz.

Sposób adaptacyjny w najbardziej zbliżony sposób naśladuje sposób sprzątania człowieka.
Samobierzny sprzątacz posługujący się tym sposobem najdokładniej posprząta pokój, w którym oprócz podług musi poradzić sobie z różnego rodzaju przeszkodami.

Technlogia iAdapt (tm)

iRobot Roomba używa adaptacyjnej technologii oczyszczania iAdapt (tm) - zaawansowanego systemu oprogramowania i czujników, który pozwala robotowi w aktywny sposób reagować na otoczenie, tak by podejmował inteligentne decyzje dotyczące sprzątania w realnym świecie.
Jest to najbardziej intuicyjny system w swoim rodzaju, monitoruje otoczenie ponad 60 razy na seknundę i odpowiada w czasie rzeczywistym używając ponad 40 różnych modeli zachowań. Te zachowania wzmacniają efektywność czyszczenia. Roomba pokrywa około 97% wolnej powierzchni pokoju w czasie sprzątania.

2) Zbieraniu brudu

Efektywność w zbieraniu zabrudzeń przez roboty odkurzające determinowana jest dwoma czynnikami:

-Efektywność zasysania
-Efektywność systemu szczotek

Zauważ, że używamy tu słowa efektywność, nie siła.
Nie ma najmniejszego sensu porównywać automaycznego odkurzacza robota do tradycyjnego odkurzacza! Błedem jest sądzenie, że ilość zużywanych watów jest ważnym elementem przy określaniu skuteczności odkurzacza!
Roboty samojezdne są sprytne i zwracają uwagę na szczegóły tak, aby osiągnąć rewelacyjne rezultaty przy minimalnym zuzyciu energii.

Fakty iRobot:

Dzieki zintegrowanemu systemowi czyszczenia zaprojektowanemu, aby wyczyścić każdy milimetr powierzchni, iRobot Roomba nie potrzebuje tak dużej mocy ssania, co sprawia, że ma mniejsze zapotrzebowania na energię.

iRobot Roomba wypoisażony został w dwie szczotki, które obracją się w odwrotnych kierunkach. Na twardych podłogach szczotka główna i szczotka gumowa działają razem aby zebrać zabrudzenia prosto do pojemnika.
Na dywanie , obydwie szczotki działają na włókna aby wydobyć z nich zabrudzenia i wtedy zagarniają je do pojemnika na brud.
iRobot Roomba szybko zasysa zabrudzenia z podłoża dzięki czemu ma możliwość zebrania ich w dużej ilości.

Ogólna efektywność czyszczenia

iRobot przeprowadził testy, w których spradzana była ogólna zdolność do czyszczenia.
Testom poddano iRobota Roomba i jej konkurentów. Metoda, której użyto w testach łączyła badanie efektywności zbierania zabrudzeń i rozmirau pokrycia sprzątanego obszaru.

iRobot Roomba zdystansował konkurencję.
Jego adaptacyjny sposób czyszczenia sprawił, żę pokrył większą część pomieszczenia.
Dzięki czujnikowi wykrywania brudu, znalazł najbardziej zabrudzone miejsca i zebrał więcej zabrudzeń, niż inne roboty.

Fakty iRobot:

iRobot dokładnie przygotował testy, aby sprawdzić faktyczne możliwości robotów na wielu płaszczyznach.
Niektórzy producenci mierzą jedynie szybkość robotów. iRobot wierzy, że efektywność robota w pracy w prawdziwych warunkach opiera się na ilości zbieranych zabrudzeń i wielkości posprzątanego obszaru.

Prędkość VS efektywność czyszcenia

Prędkość ma mniejsza znaczenie dla efektywności czyszczenia robota odkurzacza, ponieważ sprzątacz urachamiany jest jest przewaznie gdy nikgo nie ma w domu.

Szybsze skończenie pracy oznacza, że mniej czasu poświęcono na zbierania brudu i nie cały pokój został posprzątany lub, że pokój został odkurzony mniej dokładnie.
Prędkość nie jest żadnym argumentem przy wyborze robota sprzątającego.

Szczotki boczne:

Większość robotów sprzątających jest okrągła, więc posiadają wirujące szczotki boczne, które ułatwiają im sprzątanie wzdłuż krawędzi, takich jak np. ściany.
Niektóre roboty posiadają nawet dwie szczotki boczne. Nie do końca jednak wiemy czemu, skoro jednocześnie mogą przejechać koło 1 ściany.
Szczoka boczna musi być na tyle długa by dotknąć ściany przed robotem. Wiele robotów posiada zdbyt krótkie szcotki boczne, a niektóre z nich przejeżdżają zbyt daleko od ściany, tak że szczotka nigdy jej nie dosięga.

Fakty iRobot:

Szczotka boczna iRobot Roomba jest skierowana w dół pod katem 10 stopni. Zamiata ona śmieci pod główną szczotkę robota.

Różne rodzaje podłóg:

W domach mamy różne typy podłóg: drewniane, twarde, pokryte dywanami, dwyanikami itd.
Dlatego roboty domowe muszą być dostosowane do pracy na różnych podłożach.
Niektóre automatyczne maszyny sprzątające są w tym znacząco lepsze od innych - tych które nie radzą sobie z małymi dywanikami czy głębokimi dwyanami,
Czasami te roboty blokują się na przejściach pomiędzy dwoma rodzajami podłóg.

Fakty iRobot:

Inaczej niż większość robotów sprzątających które działają w sposób stały, iRobot Roomba został zaprojektowany tak, by dopasować się do różnego rodzaju podłóg.

Programowanie:

Dzięki programowaniu samojezdny robot może sprzątnąć, gdy właścicieli nie ma w domu lub gdy są zajęci.
Nie wszystkie automatyczne roboty można programować, niektóre mają funkcje opóźnionego startu, albo pozwalają na zaprogramowanie tej samej godziny.
Ponieważ ludzie w róźnych godzinach przebywają w domu, iRobot Roomba pozwala na zaprogramowanie harmonogramu pracy na 7 dni tygdonia, w różnych godzinach.
Robot Roomba jest jedynym robotem, który na to pozwala, wyjątek stanowi Robot Neato XV-15

Wirtualne Ściany:

iRobot Roomba posiada sprawdzoną wirtualną ścianę. Jej rolą jest wytworzenie niewidzialnej bariery, która zatrzymuje robota w wybranym pokoju lub przestrzeni.
Jej zadaniem jest także, oddzielenie miejsca, w którym znajduje się coś delikatnego lub niebezpiecznego.

Z pokoju do pokoju:

Wirtualne Ściany i Latarnie wspomagające iRobot Roomba pozwalają na przemieszczenie się sprzątacza pomiędzy pokojami.
Przytrzymują robota w jednym pomieszczeniu przed umożliwieniem przejazdu do kolejneo. Jeśli bateria zaczyna się rozładowywać wirtualna latarnia poprowadzi robota do stacji dokującej. Jest to ważna cecha dla właścicieli dużych domów i klientów, którzy chcą aby iRobot Roomba sprzątał jedno pomieszczenie, podczas gdy przebywają w drugim.

Czyszczenie  między meblami:

Skoro automatyczne roboty domowe mają sprzątać gdy właścicieli nie ma w domu, ważne jest by dobrze radziły sobie z przeszkodami i miejscami o utrudnionym dostępnie, np. pod łóżkami, mebalmi, w obrębie nóg od krzeseł itd. Tak aby właściciel nie musiał przestawać swoich mebli gdy chce aby robot sprzątał.
Kluczowa jest budowa robota, z której wynikają jego zdolności do radzenia sobie z przeszkodami,

Fakty iRobot:

iRobot Roomba ma jedynie 9cm wysokości, co sprawia, że czyści pod większości mebli.
Wiele robotów sprzątających z tak zwaną "sprytną" funkcją, daje się oszukać przez np. nakrycia, które przykrywają łóżko i często dotykają podłogi, co powoduje że robot nie wjedża pod łóżka. iRobot Roomba delikatnie przesuwa materiał i wjeżdża pod łóżko.

Radzenie sobie z kablami, sznurkami, frędzlami:

Na podłogach często leżą kable, dywany posiadają frędzle. Roboty domowe muszą sobie z tym radzić. Niestety nie każdy domowy czyścik przejedzie przez cały pokój.

Fakty iRobot:

iRobot Roomba był projektowany w realnych warunkach. Posiada funkję radzenia sobie z kablami i frędzlami.
Wyczuwa kiedy zaczyna się zaplątywać, wówczas delikatnie zjeżdża z przeszkody. Ważne gdy masz w domu antyczne meble, sprzęt hi-fi, komputery itd.

Zderzak:

W domach znajduje się wiele delikatnych przedmiotów, więc automatyczne roboty muszą być wyposażone w technologię zapobiegającą kolizjom, ale jednocześnie, taką która umożliwi przejazd w dość bliskiej odległości od przedmiotu.
Wielu robotom brakuje tej technologii i albo niszczą meble i inne przedmioty, albo nie czyszczą w ich obrębie.


Fakty iRobot:

iRobot Roomba posiada zderzak i wewnętrzny system, który monitoruje otoczenie z prędkością 67 razy na sekundę. Roomba wie, kiedy znajduje się w poblizu przeszkody, zwalnia i delikatnie do niej dojeżdża

Hałas:

Tak samo jak w przypadku prędkości, głośność jest malo istotnym czynnikiem przy wyborze robota.
Roboty sprzątają przecież, zazwyzaj gdy właściciela nie ma w domu.


Fakty iRobot:

iRobot Roomba jest jednym z najcichszysz robotów sprzątajacych dostępnych na rynku, jest cichsza od tradycyjnych odkurzaczy, czy... chrapania właścciela, kiedy roomba sprzata podczas jegp drzemki.

Gadżety:

Niektóre roboty sprzątające wyposażone zostały w dodatkowe gadżety taki jak: błyszczące lampki, kamery, cy skomplikowane interfejsy.
Jak często bywa te cechy nie są pomocne w prawdziwym świecie, podczas codziennego sprzątania.
Często za to przyczyniają się do złego funkcjonowania robota, który ma do przetworzenia zbyt dużą ilość danych by podołać zadaniu.

Rekoendujemy wybór sprawdzonego produktu, który ceni skuteczność bardziej niż "bajery"


Fakty iRobot:

iRobot jest liderem cybernetyki od 20 lat. Roboty domowe projektuje od 10.
To właśnie dało mu doświadczenie, które sprawia, że produkuje roboty, które naprawdę działają i na których można polegać.
Dana funkcjonalność jest potrzebna robotowi tylko wtedy, gdy ułatwia mu pracą i sprawia, że jest bardziej skuteczny,

Lepszy specjalista czy nowość?

iRobot jest liderem na rynku robotów domowych od ponad 9 lat. Powoli konkurencja dla iRobota Roomba rośnie.
Jak można podejrzewać, pojawia się dużo tanich podróbek, których producenci mogą powiedzieć dużo na temat ich możliwości.
Doświadczenie mówi jednak, że tanie roboty nie przertwają próby czasu. Użytkowniki pragną mieć dobry produkt, ktory będzie służył długie lata.
iRobot Roomba jest sprzedawany w ponad 40 krajach. Właścicieli znalazło już ponad 8 milionów robotów domowych iRobot, więc wiemy co nieco na ten temat.

Zdobywając nagrody iRobot Roomba pomaga ludziom w porządkach domowych od 2002 roku, Obecnie technologia siódmej generacji jest sprzedawana na całym świecie. iRobot dostał ponad 45 nagród za projekty i rozwiązania inżynierskie, współpracował z Armią USA i innymi siłami zbrojnymi.
W 2010 r. Packbot i Warrior - roboty ratujące życie pomagały na terenach skażonych promieniowaniem po trzęsieniach ziemi w Japonii, a robot do działań podwodnych, Seaglider, jak jedyny był w stanie monitorować poziom wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej.
Życie ludzkie jest dużo więcej warte niż robot.
Szukaj
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego