FAQ - iRobot Roomba - Sklep i Serwis iRobot - Autoryzowany parner iRobot Polska

Idź do spisu treści

Menu główne

FAQ - iRobot Roomba

Czytelnia

FAQ - Najczęściej zadawane pytania


 • Jak uruchomić Robota Roomba po raz pierwszy?


Przy pierwszym użyciu bez względu na początkowy poziom naładowania akumulatora należy go rozładować poprzez uruchomienie iRobota Roomba w cyklu sprzątania aż do uzyskania czerwonego podświetlenia przycisku CLEAN i samoistnego zatrzymania się, o którym Roomba poinformuje emitując odpowiedni dźwięk. Następnie należy rozpocząć ładowanie robota podłączonego bezpośrednio do zasilacza (z pominięciem stacji dokującej), przez całą noc.

 • Jak dbać o Robota Roomba?


Sprawdzaj stopień zabrudzenia szczotek i czyść je po każdym sprzątaniu. Opróżniaj pojemnik na brud oraz czyść filtr po każdym sprzątaniu. Robot Roomba zawiera części elektroniczne. Czyść go wyłącznie suchą tkaniną. Wskazane jest pełne naładowanie akumulatora iRobota Roomba przed każdym cyklem sprzątania.

 • W jaki sposób sprząta Roomba?


Roomba jest robotem, który sprząta w odmienny sposób niż większość ludzi, odkurzających swoje podłogi. Roomba używa sztucznej inteligencji, aby skutecznie sprzątać całe podłogi, wokół nóg i pod meblami a także wzdłuż ścian. Roomba oblicza optymalną ścieżkę sprzątania i sama decyduje o sposobie wyboru trybu pracy dla najbardziej efektywnego sprzątania.
Ruch spiralny: Roomba wykonuje ruch po spirali.
Ruch wzdłuż ścian: Roomba używa tego trybu do wysprzątania całego obwodu pokoju, do omijania mebli i innych przeszkód.
Ruch w poprzek pokoju: Roomba przemieszcza się po krzyżujących się liniach prostych pokoju, aby zapewnić pełne pokrycie sprzątanej powierzchni.
Czujnik brudu: Kiedy czujnik brudu wykryje większe zanieczyszczenia powierzchniowe, niebieska kontrolka brudu zaświeci się, a Roomba będzie intensywniej sprzątać w tym miejscu.
Roomba posiada opatentowany 3-stopniowy system sprzątający.

 • Jakie powierzchnie sprząta Roomba?


Dzięki zastosowanej w robocie unikalnej technologii 'iAdapt' Roomba automatycznie dostosowuje się do różnych typów podłóg. Technologia' iAdapt', której nie posiada żaden inny robot sprzątający pozwala iRobotowi Roomba dostosować tryb pracy do rodzaju sprzątanej powierzchni, dzięki czemu Roomba sprząta parkiety, kafle, linoleum, chodniki, wykładziny, dywany.

 • Czy Roomba potrafi sprzątać w różnych trybach pracy?


Metoda sprzątania całej powierzchni (wybór przyciskiem CLEAN) W trakcie sprzątania Roomba automatycznie oblicza wielkość pokoju i w przybliżeniu dostosowuje czas sprzątania. W tym trybie Roomba będzie sprzątać dane pomieszczenie maksymalnie około 25 minut bez względu na jego powierzchnię. Metoda sprzątania miejscowego (wybór przyciskiem SPOT) Wciśnięcie przycisku SPOT spowoduje, że Roomba będzie wykonywać ruchy spiralne w obszarze o średnicy do 1 metra i takim samym ruchem kołowym powróci do miejsca początkowego, intensywnie sprzątając zlokalizowany obszar. Metoda sprzątania z programowaniem (model 550 i wyższe) Roomba rozpocznie sprzątanie w zaprogramowanym czasie. O pracy iRobota Roomba w trybie zaprogramowanym będą informowały wydawane przez nią od czasu do czasu sygnały świetlne. W wyznaczonym przez użytkownika czasie, Roomba opuszcza swoją stację bazową, sprząta i po zakończeniu cyklu powraca do stacji w celu doładowania akumulatora.

 • Czym charakteryzuje się pojemnik AeroVac do modelu iRobot Roomba 564 Pet Series?


Technologia zastosowana w AeroVac maksymalizuje przepływ powietrza przez głowicę czyszczącą iRobota Roomba, dzięki czemu większa ilość zanieczyszczeń, szczególnie sierści zwierząt zasysana jest ze szczotek prosto do pojemnika na brud. Pojedyncza komora pomieści większą ilość zabrudzeń, co sprawia, że pojemnik rzadziej wymaga opróżnienia.

 • Co to jest Wirtualna Ściana?


Wirtualna ściana pozwala na ograniczenie pracy robota Roomba jedynie do przestrzeni wyznaczonej przez użytkownika i blokuje miejsca, do których Roomba ma nie wjeżdżać. Wirtualna ściana tworzy niewidzialną barierę, której Roomba nie przekracza. Wirtualna ściana może zablokować przestrzeń od 0 do 3 metrów. Mała wiązka w kształcie pierścienia wokół wirtualnej ściany, zabezpiecza przed uderzaniem robota w urządzenie emitujące, natomiast większy promień, w kształcie stożka, blokuje przestrzenie mieszkania, do których nie chcesz żeby Roomba wjeżdżała.

 • Co to jest Wirtualna Latarnia?


Wirtualne latarnie pomagają prowadzić iRobota Roomba po domu. Pomagają odnaleźć stację dokującą, a także pozwalają na sprzątnięcie jednego pokoju, a następnie przejechanie do następnego i rozpoczęcie kolejnego zadania. Wirtualna latarnia może pracować również w trybie wirtualnej ściany, co pozwala na ograniczenie pracy robota jedynie do przestrzeni wyznaczonej przez użytkownika i blokuje miejsca, do których Roomba ma nie wjeżdżać.

 • Czy Roomba mówi?


iRobot Roomba przekazuje komunikaty głosowe w kilkunastu językach, w tym w języku polskim.

 • Jaka jest efektywność sprzątania iRobota Roomba?


iRobot Roomba sprząta podłogi z dokładnością pokrycia powierzchni do 98%. Człowiek tradycyjnym odkurzaczem w tym samym czasie sprząta niespełna 80% powierzchni.

 • Co to jest 'Anti Tangle System'?


Jest to system zapobiegający wkręcaniu się frędzli dywanów lub kabli w szczotki urządzenia. Kiedy iRobot Roomba wyczuje, że w jej szczotki coś się wkręciło automatycznie zatrzyma ich pracę.

 • Czy Roomba spada ze schodów?


Dzięki detektorowi wysokości 'Cliff Detect' Roomba nie spada ze schodów i innych uskoków.

 • W jaki sposób Roomba orientuje się w przestrzeni?


iRobot Roomba orientuje monitorując przestrzeń, w której się porusza ponad 60 razy na sekundę, używając w tym celu około 40 czujników dotykowych, podczerwieni oraz radiowych. Dzięki nim nie spada ze schodów, podąża wzdłuż ścian, objeżdża nogi krzeseł, stołów, łóżek itp. dokładnie wokół nich sprzątając. Roomba dzięki czujnikom potrafi oszacować wielkość sprzątanego pomieszczenia i stopień jego zabrudzenia, aby dobrać optymalny czas i tryb pracy.

 • Czy Roomba orientuje się, które miejsca powinna sprzątać dokładniej?


Dzięki systemowi czujników zwanemu 'Dirt Detect' Roomba potrafi wykryć brud i sprzątać bardziej zabrudzone miejsce tak długo, aż będzie czyste.

 • Czy Roomba sprzątając uderza w przeszkody?


Roomba wyposażona została w zderzak z czujnikiem dotykowym, dzięki któremu wyczuwa, gdy zbliża się do przeszkód np. mebli. Wówczas zwalnia, by sprzątnąć przestrzeń wokół przeszkody, jedynie delikatnie jej dotykając.


1) iRobot Roomba – założenia, metody działania, problemy, opinie.

Robot iRobot Roomba jest odkurzaczem o kształcie koła.
W przeciwieństwie do standardowych odkurzaczy Roomba jest w pełni zautomatyzowana.
Jej założeniem jest sprzątać gdy ty odpoczywasz lub robisz coś innego.
Od początku powstania robot Roomba, przeszedł pięć znacznych modernizacji oraz pojawiły się 3 serie.
Jednak podstawowe zasady działania są niezmiennie takie same.
Zaawansowany algorytm + koła + szczotki obracające się.
Jest to cała recepta na sukces firmy iRobot.


2) W jaki sposób Roomba porusza się po pomieszczeniu?


Roomba używa przedniego zderzaka do zmiany kierunku jazdy, a gdy na jej drodze będzie przeszkoda (krzesło, stół) i zderzak zostanie wciśnięty wtedy sztuczna inteligencja robota poprowadzi go w innym kierunku aby kontynuować pracę.. Technologia ta znana jest jako "inteligentna świadomość". Pozwala Roombie na pokrycie prawie całej powierzchni podłogi. Ze względu na małą wysokość i szerokość Roomba może łatwo dostać się w miejsca niedostępne dla tradycyjnych odkurzaczy np. pod kanapy, stoły i łóżka. Roomba w tych miejscach ma lepsze pokrycie podłogi niż zwykłe odkurzacze. Koła montowane są wzdłuż osi środkowej części urządzenia, aby robot mógł odkurzać w miejscu.

3) Czy Roomba spadnie ze schodów?


Nie, oczywiście nie, chyba że ją sami zrzucimy. Roomba korzysta z wielu czujników, z których niektóre są nazywane "Cliff sensor” – Czujniki Klifu.. Czujnik ten podpowie Roombie jeżeli jest duża zmiana w wysokości przestrzeni przed robotem. Roomba może podjechać do schodów i "zerknąć" jak daleko się znajduje, następnie algorytm podpowie robotowi aby się obrócił i jechał sprzątać w inne miejsce.

4) Jak czyścić robota?


Cóż, jak wszystko Roomba posiada proste procedury czyszczenia, aby robot służył bezawaryjnie na długie lata. Najprostszym i najważniejszym sposobem obsługi jest utrzymywanie stale czystego pojemnika na śmieci oraz regularna wymiana filtrów powietrza.. Roomba wykorzystuje dwie podwójne szczotki do zbierania zabrudzeń, włosów, sierści, itp. Czyszczenie zwykle trwa około trzech minut

5) W jakim czasie iRobot Roomba wyczyści podłogi?


Roomba, w zależności od rodzaju baterii i podłogi może działać 90-120 minut.
(Ok. 3 średnich pomieszczeń).
Roomba ładuje swoje akumulatory w 3-7 godzin w zależności od ładowarki (zasilacza).
Oryginalne zasilacze Irobot Roomba APS ładują akumulatory w ciągu do 3 godzin.
Polecamy ładować akumulator tylko oryginalnym zasilaczem, beż jakichkolwiek transformatorów czy przeróbek.
Należy pamiętać przy sprowadzaniu robota głównie ze Stanów, iż w Ameryce jest inny prąd 110V, natomiast w Europie 220-240V
Czym skutkuje ładowanie baterii poprzez transformator?
Żywotność akumulatora znacząco spadnie i trzeba będzie go szybciej wymienić na nowy.
Przy prawidłowym ładowaniu robota iRobot Roomba akumulator przewidziany jest na nie więcej niż 3 lata.


U nas kupisz jak i wypożyczysz wszystkie najnowsze modele. Stała dostępność.

 
Szukaj
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego